trioconferences.pl

Blog tematyczny o pracy i biznesie.

Finanse

Rachunek inwestycyjny – jak stać się jego posiadaczem?

Rachunek inwestycyjny – jak stać się jego posiadaczem?

Wiele osób myśli nad tym, by stać się posiadaczem rachunku inwestycyjnego, ale nie wiedzą, jak zacząć? To nic trudnego, krok po kroku wyjaśnimy to, co najistotniejsze!

Rachunek inwestycyjny – czyli?

Rachunek inwestycyjny to określony rodzaj konta, który otwiera się w domu lub biurze maklerskim. Używa się go do konkretnego zadania – przechowywania informacji o posiadanych wartościach w postaci środków pieniężnych i papierów wartościowych. Wykorzystuje się go też do przeprowadzania transakcji na giełdzie, a także ich rozliczania. Warto pamiętać, że otworzyć rachunek maklerski może tylko firma inwestycyjna o specjalnych uprawnieniach, jakie nadawane są przez Komisję Nadzoru Finansowego. To bardzo ważne więc, by przed wyborem odpowiedniej firmy sprawdzić, czy kontroluje ją KNF. Najgorsze co mogłoby nam się przydarzyć w tym momencie to trafienie na nieuczciwy, co nie tylko ogranicza nam pole do normalnego inwestowania, ale i wystawia nas na poważne bezpieczeństwo utraty środków. 

Jak założyć rachunek inwestycyjny? 

To zadanie jest naprawdę łatwe i każdy sobie z tym poradzi, tym bardziej że można to zrobić w sposób tradycyjny, czyli odwiedzając placówkę prowadzącą działalność maklerską, bądź korzystając z internetu, na przykład używając do tego celu aplikacji w telefonie. To naprawdę najszybszy sposób, żeby stać się posiadaczem rachunku inwestycyjnego. Firmy idą z duchem czasu i stale ulepszają możliwości w tym zakresie, żeby klienci mieli jak najmniej problemowy sposób na to, by założyć własny rachunek. Można też otworzyć rachunek inwestycyjny w banku, w którym mamy już inne konto – na przykład osobiste lub firmowe. Niezależnie jednak od tego, gdzie to zrobimy, zawsze sprawdzajmy najważniejsze parametry. 

Co ocenić przed wyborem rachunku?

Przede wszystkim mowa o kosztach, ale nie tylko, o czym zaraz wspomnimy. Ważne, żeby rachunek inwestycyjny był jak najtańszy, aby koszty stałe stanowiły niezbyt pokaźną część kapitału. To szczególnie ważne dla początkujących. Zawsze mogą, gdy już nabiorą doświadczenia, a ich potrzeby wzrosną, poszukać bardziej zaawansowanych usług maklerskich. Trzeba określić, jakich narzędzi potrzebujemy do zapewniania sobie komfortu w zakresie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Jeśli celujemy w inwestycje krótkoterminowe, powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość prowizji za transakcję, ale też łatwość i szybkość korzystania z aplikacji, by móc sprawnie inwestować. Planując długoterminowe inwestycje, ważniejszy jest zaś dostęp do analiz giełdowych, rekomendacji lub raportów cyklicznych. 

Rachunek inwestycyjny – dla kogo? Jakie warunki trzeba spełnić?

Praktycznie każdy może posiadać swój własny rachunek maklerski, gdyż warunki konieczne do jego otwarcia nie są zbyt restrykcyjne. Podstawą jest wiek (ukończony 18 rok życia) i status osoby fizycznej lub prawnej. Trzeba też oczywiście posiadać dokument potwierdzający tożsamość, czym dla osób fizycznych jest to dowód osobisty lub paszport, a dla osób prawnych – dokumenty rejestrowe (np. NIP, regon, KRS).

Jak widać, każdy może spróbować swoich sił w inwestowaniu. To bardzo pozytywne, ale zawsze trzeba pamiętać o zdrowym rozsądku i współpracy z zaufanym partnerem inwestycyjnym.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij