trioconferences.pl

Blog tematyczny o pracy i biznesie.

Finanse

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w 2023. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w 2023. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Jednym z obowiązków, z jakich muszą wywiązać się przedsiębiorcy, jest prowadzenie ewidencji sprzedaży z wykorzystaniem urządzenia powszechnie znanego jako kasa fiskalna. Jak wygląda sytuacja pod tym względem w 2023 roku i kto musi posiadać kasę fiskalną?

Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście. Powodzenia!

Kasa fiskalna — dlaczego jest to obowiązek dla przedsiębiorcy?

Kasa fiskalna jest jednym z tych urządzeń, które w oczach wielu przedsiębiorców stanowiło (a często wciąż stanowi) niechęć (dodatkowe obowiązki ewidencyjne) lub nawet obawy. Tymczasem, prowadzenie ewidencji z użyciem kas fiskalnych jest konieczne po to, by zwiększyć bezpieczeństwo w funkcjonowaniu sklepów itp. Przed wprowadzeniem na rynek tych urządzeń często bowiem dochodziło do kradzieży utargu przechowywanego np. w puszce lub szufladzie. Kasa fiskalna okazała się sposobem zabezpieczenie utargu (a zatem uniknięcie niechcianych strat przedsiębiorcy) oraz usprawnienie w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży (co oznacza również korzyści dla państwa jako instytucji utrzymującej się z podatków).

Co więcej, współczesne kasy fiskalne dają również dostęp do raportów i statystyk, co może ułatwić zarządzanie biznesem poprzez możliwość analizy prowadzonej sprzedaży.

Posiadanie kasy fiskalnej to nie tylko udogodnienie, ale także obowiązek

Warto zdawać sobie sprawę z korzyści, jakie może przynieść prowadzenie ewidencji sprzedaży z użyciem kasy fiskalnej. Tak czy inaczej, nie wolno zapominać, że z punktu widzenia regulacji prawnych jest to również obowiązek.

Podstawą prawną w tej kwestii jest Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Dla kogo jest obowiązkowe posiadanie kasy fiskalnej?

Obowiązek, o którym mowa, dotyczy przede wszystkim tych spośród przedsiębiorców, którzy zajmują się działalnością w zakresie sprzedaży towarów i usług związanych z gazem płynnym oraz silnikami spalinowymi, a także wyrobami wytworzonych z wykorzystaniem metali szlachetnych. To jeszcze nie wszystko, ponieważ wymóg ten stosuje się również w przypadku części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, sprzętu radiotelewizyjnego i telekomunikacyjnego, napojów alkoholowych (jeśli poziom zawartości alkoholu przekracza 1,2%), a także perfum.

Powyższa lista wciąż nie wyczerpuje wszystkich obszarów działalności, w których konieczne jest posiadanie kasy fiskalnej. Do tej kategorii zaliczają się bowiem również m.in.

  • przewozy pasażerskie,

  • usługi w zakresie naprawy pojazdów i motorowerów,

  • usługi medyczne,

  • wsparcie prawne,

  • działalność gastronomiczna,

  • usługi fryzjerskie oraz kosmetyczne.

Kiedy nie trzeba mieć kasy fiskalnej?

Rzecz jasna, nie wszyscy przedsiębiorcy muszą posiadać kasę fiskalną. Zwolnienie z tego dość czasochłonnego obowiązku (pomijamy tu nakłady finansowe, jakie trzeba ponieść na zakup kasy) dotyczy między innymi tych właścicieli firm, którzy sprzedają towary i usługi w segmencie B2B, tzn. wykonują działalność na rzecz innych firm czy organów administracji.

Także  w sytuacji, gdy obrót nie przekroczył w danym roku 20 tysięcy złotych, również obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie występuj. Podobnie przestawia się sytuacja, jeśli sprzedaż odbywa się przez internet z płatnością zdalną.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na https://pragmago.pl/porada/obowiazek-posiadania-kasy-fiskalnej-kogo-dotyczy/.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij