trioconferences.pl

Blog tematyczny o pracy i biznesie.

Finanse

Jak rozliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: Stawki ryczałtu 2023

Jak rozliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: Stawki ryczałtu 2023

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynika z konieczności wprowadzenia opodatkowania działalności gospodarczej. Zatem właśnie opodatkowaniem działalności gospodarczej jest ów ryczałt od przychodów. PIT, w którym należy rozliczyć się za ryczałt 2022 przychodu za rok podatkowy, to PIT-28. Co jeszcze Państwo powinni wiedzieć o podstawie opodatkowania ryczałtem i o deklaracji PIT 28?

Ryczałt 2023 - stawki - wszystkie sprawdzisz na PITax.pl

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: Ryczałt – co to?

Ryczałt jest określony ustawą z 20 listopada 1998 roku. Do rozliczenia się z ryczałtu potrzebny jest Państwu formularz PIT 28, który wypełnia każdy podatnik, który w ubiegłym roku otrzymywał określone przychody. Jest to uproszczona forma opodatkowania, z której korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy oraz osoby wynajmujące lokatorom lokum ( ryczałt od najmu) czy też lokal lub oddający ziemię w dzierżawę. Kto jeszcze może się rozliczać na zasadzie ryczałtu? Wszystkie osoby fizyczne (podatnicy), którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i z tej racji otrzymują przychód. Także wtedy gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej np. dwóch osób fizycznych lub spółki jawnej również osób fizycznych. Ryczałtem rozliczyć mogą się także właściciele lokali użytkowych oraz zasobów lokali mieszkalnych, które oddają pod wynajem lokatorom. Dotyczy to także podnajmu czy też dzierżawy i poddzierżawy. Albo innych umów o podobnej specyfice. Nie mogą jednak te umowy być zawierane ze względu na prowadzoną działalność pozarolniczą. Co ciekawe, również osoby duchowne mogą rozliczyć się na zasadzie ryczałtu, w tym wypadku zryczałtowany podatek jest zależny od przychodu osób duchownych.

Oblicz ryczałt ewidencjonowany z PITax.pl

Sam ryczałt 2022 to najprościej mówiąc, kwota należna, ustalona z góry. Natomiast ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania.

Polski ład – ryczałt: Jaki ryczałt dla lekarzy? Składka zdrowotna 2022 a ryczałt

Bardzo istotną zmianę wniósł Polski Ład w stosunku naliczania składki zdrowotnej. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za ten rok przewiduje, że przedsiębiorcy, którzy są opodatkowani ryczałtem z fiskusem muszą zapłacić dziewięcio procentową składkę zdrowotną, uzależnioną od przychodów. W roku 2022 zniesiono możliwość odliczenia owej składki od podatku. A co z lekarzami? Polski Ład wykreślił z listy wolnych zawodów wszystkie zawody związane z medycyną (również dentystów, techników dentystycznych czy fizjoterapeutów oraz pielęgniarki). Zatem medycy muszą korzystać z innych stawek ryczałtu. Z listy wykreślono też nauczycieli.

Jakie są stawki ryczałtu? 

Stawki ryczałtu wg pkd 2022 a 2023 są inne. Zatem ryczałt 2023 – stawki ryczałtu wynoszą:

  • 17% przychodu osiąganego z racji wykonywania wolnych zawodów;
  • 15% przychodów związanych ze świadczeniem usług np.: pośrednictwa w sprzedaży części do motocyklów oraz ich samych, magazynowania cieczy oraz gazów czy też licencyjnych;
  • 14% przychodów od świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej;
  • 12% przychodów za świadczenie usług związanych z wydawaniem oprogramowania komputerowego oraz systemowego;
  • 10% przychodów od świadczenia usług kupna i sprzedaży nieruchomości (tylko na własny rachunek);
  • 8,5% przychodów do kwoty maksymalnej 100000 zł;
  • 12,5% przychodów od nadwyżki powyżej 100000 zł z tytułu m.in.: świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem;
  • 8,5% przychodów od działalności usługowej, w tym gastronomicznej oraz związanych ze świadczeniem usług bibliotekarskich;
  • 5,5% przychodów z prowizji od działalności handlowej związanej ze sprzedażą biletów komunikacji miejskiej;
  • 3,0% przychodów z działalności rybaków morskich w zakresie sprzedaży ryb;
  • 2% przychodów określonych w art 6 ustawy 1d.

Jak rozliczyć podatek?

Podatek ryczałtowy pobiera się jednakowoż bez zmniejszania przychodu o koszty uzyskania. Ryczałt 2023 rozliczą Państwo wypełniając PIT-28. Muszą Państwo rozliczyć na nim ryczałt ewidencjonowany. Można to zrobić tradycyjnie poprzez pobranie z Urzędu Skarbowego miasta formularza i wypełnienie go. Do tego może być potrzebny kalkulator, warto też sprawdzić zależność: ryczałt a vat. Jednak można też policzyć zryczałtowany podatek dochodowy poprzez dedykowaną aplikację, która podpowie jak rozliczyć np. ryczałt samochodowy. Formularz natomiast zostanie po wypełnieniu przez Państwa wysłany na stronę urzędu. 

Rozlicz PIT-28 z PITax.pl i sprawdź ile możesz zyskać

PIT-28 za 2023 rok można rozliczyć od 15 lutego do 2 maja. Jednak warto wiedzieć, iż termin złożenia zeznania PIT nie jest jednoznaczny z datą spłacenia podatku. Tak więc można złożyć wniosek np. w marcu: 8 i 5 kwietnia zapłacić podatek. Niech Państwo pamiętają o terminach, bowiem nie można ich przekroczyć.

Podstawa opodatkowania

Podstawę do opodatkowania przez ryczałt przychodów ewidencjonowanych stanowi przychód, który nie jest pomniejszany o koszty jego uzyskania. Jednak podatnicy mogą odliczyć od swego przychodu za rok podatkowy 2022 wydatki ściśle określone w artykule. O ile nie zostały one już odliczone od przychodu ani nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania dochodu. Są to: składki na społeczne ubezpieczenia, ulgi i odliczenia od dochodu oraz ulgi abolicyjne.

Wiedzą już Państwo, jak rozliczyć PI-28 i czym jest ryczałt. Aby dowiedzieć się więcej o podatkach, warto skorzystać z aplikacji podatkowej.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij