trioconferences.pl

Blog tematyczny o pracy i biznesie.

Finanse

Jak zadbać o własne finanse?

Jak zadbać o własne finanse?

Rosnące ceny towarów w sklepach, rosnące raty kredytów, wysokie ceny paliwa, brak podwyżek w pracy – to wszystko sprawia, że wiele osób zastanawia się, jak zadbać o własne finanse, by można było bez problemów przeżyć od wypłaty do wypłaty. Jak się okazuje w praktyce, nie jest to takie proste zadanie, gdyż coraz więcej Polaków narzeka na brak pieniędzy z końcem miesiąca. Jak więc gospodarować finansami? Czy można nauczyć się oszczędzać? Gdzie odkładać pieniądze? Poniżej kilka cennych wskazówek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zadbać o własne finanse
  • na czym można zaoszczędzić
  • co zrobić z oszczędnościami

Jak zadbać o własne finanse?

Przede wszystkim należy działać jak najszybciej. Wraz z pojawieniem się wypłaty na koncie, najlepiej wziąć kartkę i skrupulatnie krok po kroku wypisać, na co w pierwszej kolejności należy je wydać. Mowa tu oczywiście o rachunkach i zakupach pierwszej potrzeby. Warto od razu przeznaczyć określoną gotówkę (np. 400 zł za tydzień) na zakupy spożywcze, na rzeczy potrzebne dzieciom itp. Dzięki temu łatwiej będzie zarządzać pieniędzmi później. W tym samym czasie warto również odłożyć część gotówki na przyjemności (np. na kino, na wyjścia do teatru, na prezenty dla bliskich itp.). Kolejno, część pieniędzy, która zostanie po odliczeniu wszystkich najpotrzebniejszych wydatków – należy odłożyć. Nie zawsze musi być to ta sama kwota. W jednym domu udaje się odłożyć 500 zł miesięcznie, podczas gdy innego miesiąca odłoży się już 1000 zł.

Na czym można oszczędzić?

jak zadbać o własne finanse

Mnóstwo osób twierdzi, iż w bardzo ciężko teraz oszczędzać. Ceny towarów i usług są bowiem tak wysokie, że dla wielu osób odłożenie gotówki pod koniec miesiąca jest sporym wyzwaniem. Warto więc przyjrzeć się swoim rachunkom i zakupom, by sprawdzić, czy nie można choć paru złotych zaoszczędzić.

Sięganie po towary z niższych półek, jedzenie w domu zamiast na mieście, rezygnacja z codziennego dojeżdżania do pracy autem i poruszanie się autobusem, wyłączanie światła po wyjściu z pokoju – wbrew pozorom te drobne rzeczy mogą przyczynić się do tego, że w każdym gospodarstwie domowym zyska się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W przypadku dużych problemów finansowych warto rozejrzeć się za dodatkowym źródłem dochodu. Tak naprawdę dodatkowej pracy jest teraz mnóstwo. Panie mogą opiekować się dziećmi lub dorabiać na pisaniu tekstów jako copywriterzy. Panowie z kolei doskonale się sprawdzają jako kierowcy (np. busów). Praca w weekendy także pozwala podreperować budżet.

Oszczędności – co z nimi zrobić?

Co zrobić w sytuacji, gdy z oszczędności po kilku miesiącach stworzy się już całkiem duża suma. Warto pomyśleć o tym, by dobrze zainwestować te pieniądze. Posiadając odłożone kilkadziesiąt tysięcy złotych można je zainwestować w akcje, w złoto, w udziały w dobrze prosperujących firmach.

Jeżeli oszczędności jest kilkaset tysięcy to jest to idealny moment, by kupić nieruchomość. Nie od dziś bowiem wiadomo, że kupno mieszkania zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Już nawet niewielka kawalerka lub małe mieszkanie dwupokojowe może szybko przynosić zyski. Wynajmując mieszkanie, właściciele mają stałe źródło dochodu.

Udostępnij