trioconferences.pl

Blog tematyczny o pracy i biznesie.

Biznes

Import z Chin – o czym koniecznie trzeba wiedzieć?

Import z Chin – o czym koniecznie trzeba wiedzieć?

Import z Chin dla wielu przedsiębiorców jest bardzo opłacalny. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Co trzeba wiedzieć, by bez problemu przebrnąć przez skomplikowane formalności?

Od czego zacząć?

Przyszły przedsiębiorca, który chce zajmować się sprowadzaniem towarów z Chin, w pierwszej kolejności musi założyć działalność gospodarczą. Może to zrobić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Formę prowadzonej działalności wybiera przedsiębiorca.

Kolejnym krokiem jest zdobycie numeru EORI. Jest on niezbędny, gdy przedsiębiorca planuje import z Chin. Zdobycie numeru EORI nie jest płatne. Można złożyć wniosek w trybie on-line, dzięki temu przedsiębiorca nie musi tracić czasu na wizytę w urzędzie.

Kolejnym wymogiem, który musi spełnić przedsiębiorca zajmujący się importem, jest rejestracja w BDO. Jest to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce opakowaniami.

Więcej informacji: https://www.discolm.pl/.

Jak znaleźć dostawcę z Chin?

Jest kilka sposobów na znalezienie dostawcy towarów z Chin. Można zacząć od przeszukania platform internetowych, na których swój towar wystawiają chińscy przedsiębiorcy. Od razu warto zwrócić uwagę, by odwiedzać platformy, które preferują typ współpracy B2B. Dzięki temu można mieć pewność, że dostawca nie będzie miał problemu z hurtowym dostarczeniem towaru.

Szukając partnerów biznesowych na portalach, gdzie sprzedaż jest przeważnie detaliczna, trudno będzie znaleźć partnera biznesowego.

Innym, również skutecznym sposobem poszukiwania partnera biznesowego z Chin jest uczestnictwo w targach branżowych. Dzięki spotkaniu z przedstawicielami firmy można nawiązać ścisłe relacje, przeprowadzić negocjacje, ale przede wszystkim poznać partnerów.

Import z Chin można również rozpocząć od odwiedzenia zagłębia produkcyjnego. Jest to kosztowna podróż, ale pozwala na znalezienie większej ilości dostawców. Będąc na miejscu, można spotkać się z kilkoma przedstawicielami, porównać oferty i zdecydować się na rozwiązanie, które jest najkorzystniejsze.

Koniecznie trzeba pamiętać, by przed rozpoczęciem współpracy sprawdzić rzetelność klienta. Konkurencyjna cena to nie wszystko. Warto w Internecie poszukać opinii o przedsiębiorcy.

Jak rozliczyć import z Chin?

Prowadząc transakcje z Chinami trzeba być przygotowanym na płatności w dolarach. W takiej sytuacji może okazać się, że korzystne jest założenie konta walutowego.

Przed rozpoczęciem importu z Chin konieczne jest ustalenie w jakim języku będzie wystawiana faktura. Warto pamiętać, że faktura w języku angielskim jest łatwa do przetłumaczenia. Faktura w języku chińskim to konieczności korzystania z usług tłumacza, czyli dodatkowy koszt dla przedsiębiorcy.

Towary pochodzące z Chin przechodzą odprawę celną. Od wartości towaru naliczany jest podatek VAT oraz cło. Podstawą do zaksięgowania jest dokument PZC lub SAD wystawiany w trakcie odprawy celnej. Warto pamiętać, że wykazane cło można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Podatek VAT również można odliczyć.

Udostępnij