trioconferences.pl

Blog tematyczny o pracy i biznesie.

Praca

Kim są Cyfrowi Nomadzi?

Kim są Cyfrowi Nomadzi?

Cyfrowy Nomada to zjawisko oraz pojęcie, które w świecie technologii istnieje od lat. Jednak nie każdy wie o tym, kim są Cyfrowi Nomadzi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kim jest Cyfrowy Nomada
  • z czym wiąże się bycie Nomadą
  • czy warto być Cyfrowym Nomadą

Cyfrowi Nomadzi w Polsce i na świecie

Jak się okazuje, Cyfrowy Nomada to zjawisko, które w krótkim okresie ewoluowało. Obecnie jest coraz popularniejsze. Warto zaznaczyć, że bycie Cyfrowym Nomadą ograniczało się przede wszystkim do freelancingu oraz pracy zdalnej. Razem z upływem czasu termin ten wyszedł poza wspomniane ramy i doczekał się własnej subkultury, a ponadto społeczności. Nie ma jednej, stałe definicji bycia Cyfrowym Nomadą. Okazuje się, że każdy człowiek jest inny, lecz na szczęście istnieje pewien zbiór cech łączący to pojęcie w całość. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że Cyfrowy Nomada to w większości przypadków osoba wykonująca pracę zdalną przy zastosowaniu wyłącznie nowych technologii. Co więcej, nie jest przywiązana do jednego, konkretnego miejsca zamieszkania.

Warto zaznaczyć, że Cyfrowi Nomadzi nierzadko skupiają się na filozofii minimalizmu. Nie każdy wie o tym, że Cyfrowy Nomada pracuje wszędzie tam, gdzie ma dostęp do sieci internetowej. Mowa tutaj o bibliotekach, kamperach, coworkingu, a także o wszelkich kawiarniach. Pewna część Cyfrowych Nomadów zmienia okres zamieszkania w krótkich interwałach czasowych, inni natomiast osiadają na dłuższy czas w konkretnym miejscu. Należy dodać, że najwięcej takich osób jest w Stanach Zjednoczonych.

Bycie Cyfrowym Nomadą

Epidemia koronawirusa przyspieszyła cyfryzację firm, a także wepchnęła się przez szczeliny w inne części naszej rzeczywistości. Nowe technologie, a ponadto ich ewolucja, a także zmiana przyzwyczajeń związanych z komunikacją to rzeczy, które przyczyniły się istotnie do szybkiej ewolucji pojęcia Cyfrowego Nomady. Co więcej, w ciągu ostatnich dwudziestu lat do sieci internetowej przyłączyło się ponad cztery miliardy ludzi. Do 2023 r. dołączy do nich kolejne 3,3 miliarda ludzi. Warto zaznaczyć, że bycie Cyfrowym Nomadą to sposób na życie, który nie daje powodów, żeby pozostawać zaledwie w jednym miejscu. Dodatkowo bycie taką osobą pozwala zwiększyć swoją elastyczność względem lokalizacji, a dodatkowo optymalizacji wszelkich kosztów. Cyfrowi Nomadzi bardzo sprawnie wykorzystują różne przepisy, a ponadto dopasowują je do swojego indywidualnego modelu biznesowego, co jest bardzo istotne.

Czy warto być Cyfrowym Nomadą?

Trzeba też wiedzieć o tym, że bycie Cyfrowym Nomadą ma wiele zalet. Niewątpliwe jest jedną z najbardziej elastycznych form rozwijania swojej kariery zawodowej. Jednakże jest to też sytuacja stawiająca zupełnie nowe przeszkody oraz wyzwania. Pośród nich trzeba wymienić przede wszystkim konieczność rozumienia różnych, międzynarodowych praw. Do tego istotny jest wymów aktywnego przestrzegania przepisów lokalnych. Nie można też zapomnieć o konieczności płacenia podatków i polegania na wizach pracowniczych, w regionach, które tego wymagają. W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na bycie Cyfrowym Nomadą, także w naszym kraju.

Udostępnij