trioconferences.pl

Blog tematyczny o pracy i biznesie.

Praca

Jak zostać stewardessą?

Jak zostać stewardessą?

Kto z nas choć raz nie zastanawiał się jak zostać stewardessą? To w końcu jedna z niewielu prac, która wzbudza ogromne zainteresowanie oraz ciekawość. Mimo, że praca ta kojarzy się głównie z kobietami, to nic nie stoi na przeszkodzie, by i mężczyźni ją wykonywali. Co więcej, widok stewarda nie jest czymś rzadko spotykanym. Wymagania są jednak wysokie, a proces rekrutacji długi.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kim jest stewardessa/ steward
 • jak powinna wyglądać stewardessa
 • jakie są wymagania na to stanowisko
 • jakie wyglądają zarobki na tym stanowisku

Kim jest stewardessa?

Stewardessą lub stewardem nazywa się osoby, które zostały zatrudnione przez linie lotnicze. Zajmują się oni głównie obsługą pasażerów. Nie tylko muszą zapewnić im wygodę oraz komfort podczas całego lotu, ale również to, co najważniejsze – bezpieczeństwo.

Odpowiedni wygląd do zostania stewardessą

Można się z tym kłócić, lub nie, ale decydując się na wzięcie udziału w rekrutacji, trzeba pogodzić się z tym, że w pierwszej kolejności zostanie oceniony nasz wygląd, a dopiero później wiedza oraz umiejętności. Oczywiście mogą zdarzyć się wyjątki i jeśli jesteśmy pewni siebie, to śmiało możemy próbować.

Po pierwsze, trzeba prezentować się miłą aparycją, nienaganną sylwetkę, a także odpowiedni wzrostu. Przyjęło się, że kobiety na tym stanowisku powinny mieć 160 – 170 cm wzrostu, mężczyźni natomiast 170 – 180 cm.

Wynika to z prostych względów, pasażerowie mają czuć się bezpiecznie, wyższy wzrost może być tu utrudnieniem. Ponadto na wzrost zwraca się uwagę z jeszcze jednego, banalnego powodu – to on zapewni swobodną możliwość zamknięcia schowków bagażowych.

Jakie wymagania należy spełniać?

jak zostać stewardessą

Jak zostać stewardessą i jakie warunki trzeba spełniać? Oczywiście poza odpowiednim wyglądem, należy spełnić szereg innych wymagań. Stewardessy muszą być w odpowiednim wieku, przyjęło się, że górna granica wieku to 30 lat. Ponadto osoby ubiegające się o to stanowisko muszą znać w stopniu bardzo dobrym dwa dodatkowe języki obce, w tym angielski oraz potrafić się bardzo dobrze posługiwać ojczystym językiem.

Kolejnymi ważnymi aspektami są:

 • umiejętność pływania,
 • radzenie sobie w stresujących sytuacjach,
 • trzymanie nerwów na wodzy – trzeba wziąć pod uwagę, że ludzie są różni i różne sytuacje mogą nas spotkać, dlatego jest to tak ważne.
 • Brak lęku wysokości,
 • brak tatuaży, kolczyków, a czasem nawet i okularów,
 • dyspozycyjność – nie oszukujmy się, osób na tym stanowisku bardzo często może nie być w domu. W dodatku nie ma w tej pracy przerwy ze względu na święta czy niedziele.
 • Oświadczenie o niekaralności – z oczywistych względów.

Ważne jest, aby podkreślić, że nie wszystkie te wymogi trzeba spełniać w każdej linii lotniczej. Mogą się one różnić, dlatego najlepiej dowiadywać się już u konkretnego, miejmy nadzieję, pracodawcy.

Stewardessa – zarobki

Zarobki w dużej mierze mogą różnić się między poszczególnymi liniami lotniczymi. Do tego staż pracy również ma duży wpływ na wynagrodzenie. Im dłużej pracujesz, tym wyższa pensja.

W polskich warunkach, miesięczna pensja stewardessy/ stewarda wynosi ponad 5000 zł. Jedna ćwiartka pracowników linii lotniczych zarabia ponad 3000 zł, a kolejna – blisko 7000 zł.

Należy jednak pamiętać, że nie są to kwoty, które otrzymamy, jeśli dopiero rozpoczynamy swoją pracę jako stewardessa.

Już wiesz jak zostać stewardessą i jakie wymagania trzeba spełniać. Nie zostało zatem nic innego, jak złożyć aplikację na to stanowisko i z powodzeniem przejść całą rekrutację. Powodzenia!

Udostępnij