Jak lepiej się uczyć, kiedy wielu osobom nauka kojarzy się z przykrym obowiązkiem. W związku z tym przyswajanie określonych treści przychodzi im z dużym trudem a sama nauka nie sprawia im żadnej przyjemności. Problem leży w nieodpowiednim podejściu do nauki oraz braku wiedzy na temat tego, jak efektywnie się uczyć. Wydawać by się mogło, że nauka polega na czytaniu i zapamiętywaniu określonych treści. Po części jest to prawda, jednak należy mieć świadomość tego, że nauka różnych rzeczy na pamięć nie jest dobrą metodą. Treści, które z trudem udało się zapamiętać, prawdopodobnie po pewnym czasie znikną gdzieś w odmętach pamięci, a sama nauka będzie doświadczeniem niezwykle męczącym. Jak zatem przyswajać różnego rodzaju treści, aby zostały one w naszej pamięci na dłużej, a sama nauka stała się przyjemnością?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak się uczyć efektywniej
- jak na naukę wpływa prokrastynacja
- jaki wpływ ma trening pamięci i koncentracji
Jak się uczyć efektywniej?
Kluczem do skutecznej nauki nie jest zapamiętywanie całej treści podręcznika, a odpowiednie rozumienie kluczowych fragmentów. Aby było to możliwe należy jednak zadbać o kilka niezwykle istotnych kwestii. Przede wszystkim podczas nauki należy usunąć wszelkie „rozpraszacze”, które są w stanie odwrócić naszą uwagę choćby na kilka sekund. Jeśli zamierzamy uczyć się na przykład przez godzinę, powinniśmy na ten czas wyciszyć telefon oraz wyłączyć komputer. Nie zaleca się również słuchania muzyki.
Zatem jak lepiej się uczyć? Bardzo ważnym elementem efektywnej nauki jest notowanie najważniejszych treści oraz rozumienie ich. Warto w tym celu wyposażyć się w żółte karteczki do notowania oraz tablicę korkową, którą można powiesić nad biurkiem. Na takiej tablicy umieszcza się najważniejsze zagadnienia. Warto również zainwestować w długopisy oraz zakreślacze, które pomogą nam w zaznaczaniu najbardziej istotnych fragmentów opracowywanego przez nas tekstu.
Jak lepiej się uczyć a odkładanie nauki na później
Odkładanie nauki jest jedną z kluczowych przeszkód, które wpływają na spadek naszej efektywności. Wiele osób odkłada naukę w czasie, ponieważ są one przytłoczone ilością materiału, który należy przyswoić. Najlepszym sposobem, aby poradzić sobie z odkładaniem nauki na później jest po prostu systematyczna nauka. Warto zacząć naukę jak najwcześniej, kiedy jeszcze czujemy, że nasz umysł jest w miarę wypoczęty. Wówczas nasza nauka bez wątpienia będzie bardziej efektywna. Lepiej uczyć się każdego dnia przez godzinę, niż odkładać naukę przez cały tydzień, po to aby dzień przed egzaminem próbować opanować cały materiał przez kilka godzin.
Trening pamięci oraz koncentracji
Dobra pamięć oraz koncentracja to niezwykle przydatne umiejętności, jeśli chodzi o efektywną naukę. Wiele osób ma te cechy od urodzenia, dzięki czemu łatwiej przychodzi im przyswajanie różnego rodzaju treści. Na szczęście pamięć oraz koncentrację można wytrenować, dzięki systematycznemu stosowaniu odpowiednich ćwiczeń. Regularne trenowanie pamięci i koncentracji przez 5 minut każdego dnia może bardzo korzystnie wpłynąć na rozumienie oraz zapamiętywanie materiału, którego w danej chwili się uczymy.